Prev post Next post
Press Room / 3 czerwca, 2020

Powstał 1. w Polsce fundusz gier wideo Bridge Alfa

# , , , Powstał 1. w Polsce fundusz gier wideo Bridge Alfa 1

Bloober Team i Satus wesprą młode studia z branży gamingowej 

Bloober Team wspólnie ze Satus powołały fundusz inwestujący w gry. Fundusz jest wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Bridge Alfa. To pierwszy w Polsce fundusz, który tylko i wyłącznie skupi się na wsparciu młodych twórców gier i narzędzi z branży gamingowej. Wsparcie NCBiR dla funduszu wyniesie 40 mln zł. Kolejne 10 mln zł dołożą inwestorzy prywatni.

 

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, w jaki sposób wesprzeć polski sektor gamingowy, a zwłaszcza małe studia, które mają duży potencjał, przy czym brakuje im odpowiednich środków żeby pracować nad autorskimi projektami i technologiami. Duża część z nich bez takiego wsparcia nigdy nie miałyby szans żeby zaistnieć. – tłumaczy Piotr Babieno, prezes Bloober Team. – Przystąpienie jako komandytariusz do ASI współtworzonego z Satus pozwoli zrealizować ten pomysł. Z naszego punktu widzenia mamy szansę stworzyć ekosystem, w którym pieniądze łączą się z wiedzą. – kontynuuje prezes. Bloober Team w ten sposób stworzy narzędzie inwestycyjne dla nowych przedsięwzięć. Jest to działanie komplementarne do działalności i planów rozwojowych spółki. – Poza  oczywistym zyskiem z inwestycji liczymy również na ciekawe projekty, które mogą nawiązać współpracę z różnymi podmiotami naszej grupy kapitałowej. Feardemic nasze ramię wydawnicze już od pewnego czasu przygląda się kilku takim obiecującym projektom. Jest to więc nie tylko inwestycja finansowa, ale przede wszystkim merytoryczna, pozwalająca zmonetyzować i skalować doświadczenie i zasoby merytoryczne Bloober Team. z korzyścią dla funduszu i wspieranych podmiotów. Zyskujemy wspólnie nową dźwignię, która mamy nadzieję będzie miała duży wpływ na polską branżę gier – kończy Babieno.

Satus Games, bo taką nazwę przyjął nowy fundusz, rozpoczyna działalność już w tym miesiącu. W ciągu 3 lat chce zainwestować w ponad 40 podmiotów. Synergia kompetencji branżowych, vc i wsparcia NCBiR powoli na zbudowanie odważnych, konkurencyjnych w skali globalnej projektów gamingowych ukierunkowach na wyzwania B+R.

Większość środków dla tego pionierskiego projektu zapewni NCBiR w ramach realizacji działań 1.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 – Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych.