Prev post Next post
Press Room / 14 maja, 2014

Boruta-Zachem: 19,5 mln zł z UE na wdrożenie nowatorskiej biotechnologii

Boruta-Zachem wdroży produkcję ekologicznego mydła i płynu do mycia naczyń na bazie naturalnych środków powierzchniowo czynnych – biosurfaktantów. Przyznane Fundusze Europejskie pomogą wprowadzić na rynek unikalną w skali światowej technologię, istotną szczególnie dla alergików.

Innowacja wdrożona przez bydgoską firmę może mieć istotny wpływ na rynek produktów kosmetycznych oraz chemii gospodarczej. Polska firma ma wyłączne prawo do technologii wytwarzania biosurfaktantów z biomasy rzepakowej. Czym są tajemnicze biosufaktanty? To środki powierzchniowo czynne pochodzenia roślinnego, których widocznym efektem działania jest między innymi tworzenie się emulsji lub piany. Ich chemiczne odpowiedniki są powszechnie przy produkcji środków czyszczących, farb, kosmetyków, artykułów spożywczych (np. napojów gazowanych), a nawet leków.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 4. Oś priorytetowa, Działanie 4.4 Boruta-Zachem rozpocznie produkcję ekologicznego mydła oraz płynu do mycia naczyń. – Większość produktów dostępnych na rynku wykorzystuje surfaktanty pochodzenia chemicznego. To właśnie te składniki odpowiadają za uczulenia oraz różne dolegliwości zdrowotne. Nasze produkty będą w pełni naturalne i bezpieczne nawet dla alergików. Co ważne, ceny mydła i płynu do mycia naczyń zawierające biosurfaktanty będą zbliżone do najpopularniejszych produktów syntetycznych – wyjaśnia Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruty-Zachem.

W ramach projektu Boruta-Zachem zobowiązała się do wprowadzenia na rynek swoich ekologicznych produktów już w 2015 roku. Firma działa na rynku od 1894 roku i jest największym w Polsce producentem pigmentów i barwników.