Prev post
Press Room / 23 marca, 2022

Thorium Space na “Satellite 2022”

# , ,

Thorium Space, polski producent zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company), bierze udział w największym spotkaniu branży satelitarnej na świecie „Satellite 2022” w Waszyngtonie. Spółka zaprezentuje m.in. projekt innowacyjnej płaskiej aktywnej anteny nadawczo-odbiorczej na pasmo Ka, którą będzie można wykorzystać m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, morskim jak i dla celów związanych z obronnością. Prototyp anteny produkowany jest obecnie w fabryce we Włoszech.

Konferencja „SATELLITE” to coroczne najważniejsze spotkanie liderów myśli kosmicznej i satelitarnej. Zarządzający, inżynierowie, przedstawiciele rządów i firmy komercyjne spotykają się, aby rozwiązywać globalne wyzwania, niwelować przepaść cyfrową, zwiększać dostęp do przestrzeni kosmicznej i zaprezentować najnowocześniejsze innowacyjne technologie, nad którymi pracuje się na świecie.

– Już po raz drugi jesteśmy uczestnikiem konferencji Satellite. To dla nas duże wydarzenie. W trakcie konferencji spotkamy się z najważniejszymi obecnymi i przyszłymi partnerami takimi jak QuadSAT, Eutelsat SES, GMV, Kratos, AWS, Cobham, D-Orbit, Nano Avionics, OHB Se czy Teledyne E2V. Mam nadzieję, że ich efektem będą nowe wspólne innowacyjne i przełomowe inicjatywy – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space. 

W trakcie Satellite, Thorium Space zaprezentuje m.in. projekt płaskiej aktywnej anteny nadawczo-odbiorczej na pasmo Ka. O jej unikalności decyduje m.in.: praca w pełnym paśmie Ka, praca z dowolnymi schematami modulacji, symultaniczna praca z dwoma satelitami na raz (na dowolnej orbicie), pozwalając na Make It before Brake It – czyli w pełni bezpieczny system np. dla wojska, spełnienie wszystkich wytycznych i norm operatorów satelitarnych (SES, Eutelsat, Intelsat) oraz ITU oraz zapewnienie możliwości pracy na pokładzie dronów czy rakiet suborbitalnych.

– Anteny Ka zastąpią paraboliczne anteny montowane na dachach, samolotach czy jachtach, co w dobie szybko poruszających się satelitów na niskiej orbicie – także z konstelacji SpaceX, OneWeb – jest warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości sygnału. Będzie je można wykorzystać w różnym zakresie również w dronach – podkreśla Paweł Rymaszewski. Antena Ka jest w końcowej fazie prototypowania. Pierwsze egzemplarze są w tej chwili produkowany we Włoszech. – Przeprowadziliśmy kilka rewizji prototypów i procesów produkcyjnych – unikatowy proces PCB pozwalający na wytworzenie multi-warstwowej macierzy antenowej na pasmo Ka. W tej chwili czekamy na pierwsze pełne moduły, na bazie których możemy tworzyć rożnej wielkości macierze dostosowane do potrzeb od 8×8 do 64×64 elementów aktywnych. Nasze rozwiązanie jest zoptymalizowane do pracy na każdej orbicie – LEO, MEO czy GEO – w pełnym paśmie Ka, także NATO-wskim. Jest to dla nas element składowy całego systemu składającego się z satelitów nowej generacji DBF (Small GEO Ka/E) oraz płaskich terminali elektronicznych wykorzystujących m.in.: technologie Multi Beam, Anti-Jamming czy Satellite Roaming. Po otrzymaniu pełnych modułów musimy dołożyć do nich naszą elektronikę i wtedy będziemy mogli rozpocząć sprzedaż. Zainteresowanie jest ogromne – mówi prezes.