Prev post Next post
Press Room / 19 maja, 2021

Tysiące alergików czeka na diagnozę – nowa technologia od Milton Essex i WAT coraz bliżej

# , , ,

Prototyp systemu SkinSENS™, przeznaczonego do odczytu skórnych testów alergicznych, przygotowany przez konsorcjum Wojskowej Akademii Technicznej oraz med-techową spółkę Milton Essex, jest gotowy do realizacji badań związanych z otrzymaniem certyfikacji wyrobu medycznego. Projekt współfinansowany został ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju grantem na ponad 11 milionów złotych. 

We wszystkich nawet najlepiej rozwiniętych krajach, diagnostyka alergii zajmuje wiele miesięcy, zaś kolejki do specjalistów są wszędzie. Problem z alergią jest z roku na rok coraz bardziej dolegliwy – tylko w Europie jest 150 milionów zdiagnozowanych alergików, a wśród dzieci objawy alergii ma ponad 40% maluchów. Według Światowej Organizacji Alergologii alergia plasuje się na trzecim miejscu na liście najczęściej występujących chorób przewlekłych, a tempo przyrostu tej choroby cywilizacyjnej wyprzedza nawet nowotwory i choroby kardiologiczne.

– Opracowanie systemu pomiarowego SkinSENS™ pozwalającego na automatyczną analizę testów zrewolucjonizuje wykrywanie alergii poprzez zastosowanie mechanizmów sztucznej inteligencji do wsparcia diagnozy lekarza. Dotychczas opracowaliśmy prototyp urządzenia, którego parametry pozwalają na badanie skórnej reakcji alergicznej na podany alergen. Wynikiem tych prac jest przygotowanie prototypu urządzenia do certyfikacji i rejestracji – wyjaśnia kierownik projektu dr Jacek Stępień z Milton Essex SA.

System pozwoli na szybki, automatyczny odczyt wyników skórnych testów alergicznych, tak aby specjalista alergolog mógł podjąć właściwą decyzję dotyczącą sposobu leczenia. Dzięki temu możliwe będzie skrócenie kolejek do diagnostyki alergicznej – a na tym zyskają pacjenci oraz cały system ochrony zdrowia.

– Zastosowanie nowych matryc mikrobolometrycznych pracujących w zakresie dalekiej podczerwieni, o małych wymiarach pojedynczego detektora oraz specjalnie zaprojektowanego układu optycznego pozwoliło na uzyskanie wysokiej rozdzielczości przestrzennej niezbędnej do obserwacji zmian naskórnych. Dodatkowo zastosowanie metody kalibracji pomiarowej kamery termowizyjnej poprzez wbudowane „ciało doskonale czarne” w system pomiarowy, umożliwiło uzyskanie bardzo wysokiej czułości pomiarowej w zakresie dalekiej podczerwieni. Pomimo okresu pandemii związanej z COVID-19 udało się w pełni zrealizować założone cele badawcze – wyjaśnia kierownik prac badawczych dr inż. Mariusz Kastek.

Poza pracami stricte badawczymi, rozwijane są równolegle prace projektowe w zakresie przetwarzania w chmurze wyników badań diagnostycznych przez algorytmy Sztucznej Inteligencji wytrenowane na unikalnym zbiorze obrazów odczynów alergicznych. Dotychczas w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano stu pacjentów, a wyniki potwierdziły skuteczność innowacyjnej metody diagnostycznej. Po rejestracji systemu rozpoczną się badania pilotażowe w kilku renomowanych ośrodkach medycznych w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, które pozwolą na przebadanie znacząco większej liczby alergików. Po ich zakończeniu ulepszona wersja systemu trafi do gabinetów alergologicznych w pierwszej kolejności w Europie, a następnie na całym świecie.

Celem Milton Essex jest dostarczenie lekarzom alergologom specjalistycznego systemu diagnostycznego wraz ze strukturą informatyczną do jego obsługi.

Prototyp systemu SkinSENS™ przygotowany jest do realizacji badań związanych z otrzymaniem certyfikacji wyrobu medycznego. Konsorcjum zamierza zarejestrować system według najnowszego rozporządzenia Unii Europejskiej, które wchodzi w życie 26 maja – czyli już za kilka dni [1]. Taka rejestracja pozwoli na stosowanie nowej technologii od razu w całej Unii Europejskiej oraz w innych krajach, w tym Szwajcarii czy Norwegii.

Więcej o systemie SkinSENS oraz innych projektach prowadzonych przez spółkę Milton Essex dowiedzieć się będzie można już 19 maja o 14:00. Na portalu StockWatch.pl odbędzie się prezentacja oraz czat skierowany do inwestorów indywidualnych, instytucjonalnych, akcjonariuszy, mediów oraz entuzjastów biotechnologii, innowacji medycznych i nauki.

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Jankiewicz

tel. +48 261 839 407

tel. kom. +48 601 201 492

rzecznik.prasowy@wat.edu.pl

 

Urszula Wierzbicka

tel. +48 690 951 666

u.wierzbicka@strictminds.com

 

Kontakt dla inwestorów:

 

Tomasz Muchalski

tel. +48 504 212 463

t.muchalski@strictminds.com

Wojskowa Akademia Techniczna jest jedną z czołowych wojskowych uczelni technicznych w Polsce i Europie. Instytut Optoelektroniki (IOE) prowadzi prace o charakterze badawczym i stosowanym w zakresie fizyki laserów, fotoniki, optyki, spektroskopii, nanotechnologii, termowizji, detekcji sygnałów oraz oddziaływania promieniowania laserowego z materią.

MILTON ESSEX SA jest spółką z sektora med-tech specjalizującą się w tworzeniu innowacyjnych systemów medycznych. Spółka prowadzi badania wykorzystujące sztuczną inteligencję, optoelektronikę i termodynamikę, opierając się na ponad dwóch dekadach doświadczeń badawczych jej założycieli. W 2020 r. Milton Essex zadebiutował na NewConnect.

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG (MDR – Medical Device Regulation)