Prev post Next post
Press Room / 1 lutego, 2021

The Medium zwróciło koszty produkcji w 24 godziny

# , , , , , The Medium zwróciło koszty produkcji w 24 godziny 1

Bloober Team otwiera oczy niedowiarkom 

The Medium przejdzie do historii polskiego gamedevu jako jedna z najbardziej udanych premier. Najważniejsza i największa gra Bloober Team w niecałą dobę przyniosła zwrot kosztów poniesionych na produkcję i marketing, które wyniosły blisko 12 milionów USD. Jednocześnie spółka przedłużyła przegląd opcji strategicznych do końca marca.

Nakłady na produkcję i promocję The Medium wyniosły blisko 12 milionów USD, a wśród nich spółka uwzględnia koszty wytworzonej technologii, która objęta jest ochroną patentową w USA. Bloober Team nie zdradza podziału przychodów, ale nawet pobieżna analiza dostępnych systemów sprzedażowych pokazuje, że The Medium to gra przygotowana z myślą o konsoli nowej generacji i właśnie to było głównym elementem sukcesu premiery.

Granty otrzymane od instytucji unijnych oczywiście pomogły w pokryciu części kosztów badawczo-rozwojowych, ale zdecydowanie największy udział w ich pokryciu mają przychody związane ze sprzedażą gry. Liczne i bardzo spolaryzowane oceny recenzentów cieszą nas, ponieważ podkreślają, że udało nam się poruszyć emocje użytkowników. Mimo iż nie jest to gra dla wszystkich, to z pewnością jest jednym z najbardziej emocjonalnych produktów elektronicznej rozrywki. Patrząc na aktualny odbiór przez graczy i specjalistów mamy podstawy sądzić, że The Medium stanie się tytułem kultowym dla wielu graczy – tłumaczy Piotr Babieno, prezes Bloober Team

Wyniki sprzedaży, pokazują również, że inwestorzy i analitycy powinni oderwać się od tradycyjnych sposobów kalkulacji przychodów większości gamingowych spółek giełdowych. Założenie, że najpopularniejszy nawet cyfrowy sklep z grami to jedyna wykładnia może być błędne. Szczególnie, że konsole nowej generacji mimo pandemii i ograniczeń ilości sztuk biją rekordy sprzedaży (porównując do poprzednich generacji). Ten wynik pokazuje również jasno, że nowe systemy dystrybucji gier mogą być istotną alternatywą na przyszłość. Jest to już druga premiera Bloober Team, która oparta była o obecność w abonamencie Xbox Game Pass.

 

Osiągnięty wynik sprzedażowy stawia Bloober Team wśród wąskiej grupy polskich podmiotów z branży gier, które osiągnęły realny sukces. Przy pomocy The Medium pokazaliśmy jeszcze jedno – jesteśmy jednym z najciekawszych podmiotów w branży gier wideo w Polsce. Dzięki filozofii budowania solidnych fundamentów, przede wszystkim w postaci ponad 100 osobowego studia zmotywowanych i niezwykle doświadczonych pracowników oraz jasnej strategii biznesowej, Bloober Team jest obiektem zainteresowania wielu partnerów branżowych z całego świata – kontynuuje prezes.

Bloober Team przedłużył jednocześnie do końca marca przegląd opcji strategicznych. Spółka chce dobrać najlepszą formułę transakcyjną, która zapewni jej zachowanie swego DNA na przyszłość przy jednoczesnym istotnym zwiększeniu możliwości spółki.

Nie możemy się doczekać zapowiedzi kolejnych informacji z naszej spółki. Zachęcamy do śledzenia nadchodzących wiadomości – kończy Piotr Babieno.