Prev post Next post
Press Room / 14 lutego, 2018

IMG wprowadza na polski rynek pierwszą na świecie bezsilnikową bieżnię, wytwarzającą prąd elektryczny

Wytworzyć dziennie 50 MWh energii elektrycznej i jednocześnie ograniczyć dobową emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 50 ton. Taki scenariusz mogłyby zapewnić polskie kluby fitness, które tradycyjne urządzenia kardio wymieniłyby na sprzęt ECO-POWR, produkujący energię elektryczną. IMG, lider kompleksowego wyposażenia klubów fitness i właściciel marki Gipara, wprowadzi na polski rynek pierwszą na świecie w pełni ekologiczną bieżnię, która… zarabia.

 

IMG od wielu lat wyposaża kluby fitness w całej Polsce m. in. w sprzęt renomowanej marki SportsArt, który jako jedyny na świecie potrafi redukować zużycie prądu, tym samym przynosić oszczędności. Podczas ćwiczeń na urządzeniu w technologii ECO POWR™, energia kinetyczna zostaje zamieniona na energię elektryczną i może być wykorzystywana m. in. do zasilania telewizorów, lodówek czy oświetlenia. Osoby ćwiczące na 16 takich urządzeniach mogą wyprodukować dziennie nawet 22 kWh.

 

Sprzęty ekologiczne, dostępne dotychczas, to te, które same nie wymagają zasilania elektrycznego (m.in. rowery czy orbitreki), ale mogą produkować energię. W marcu na rynku polskim pojawi się pierwsza na świecie ekologiczna bieżnia. – Nowa bieżnia jest pierwszym i jedynym takim urządzeniem, które same nie będąc zasilane energią, również ją produkuje. Bieżnia nie wymaga zewnętrznego zasilania. Ćwicząc, napędzamy wewnętrzny generator, który wytwarza energię potrzebną do zasilenia komputera sterującego oraz elektromagnesów. Jej nadwyżka (aż 75%) trafia do wewnętrznej instalacji elektrycznej i można ją wykorzystać do zasilenia urządzeń znajdujących się w klubie. – mówi Arkadiusz Paszun, prezes IMG. Dodaje również, że bieżnia może wytworzyć, aż 400W w ciągu godziny intensywnych ćwiczeń, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów prowadzenia fitness przedsięwzięcia.

 

Trend prowadzenia ekologicznych klubów fitness w Polsce dopiero się rozwija. Prekursorem na rodzimym rynku jest sieć Calypso Fitness, która w Warsaw Spire otworzyła pierwszy w Polsce w pełni eko klub fitness. Urządzenia ECO-POWR™ firmy SportsArt, produkujące energię, to podstawa jego wyposażenia, ale równie ważne są inne aspekty, takie jak oświetlenie ledowe, podłogi z recyklingu, systemy recyrkulacji ciepłej wody w łazienkach, czy używanie przyjaznych dla środowiska środków czyszczących. – W Polsce ten trend jeszcze nie jest tak popularny, właściciele klubów nie są tak chętni do kupowania ekologicznego sprzętu, droższego o około 5-10%, nie zwracają uwagi na wymiar ideologiczny przedsięwzięcia. Na Zachodzie, w Stanach Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii nie sprzedaje się nic innego, tylko kardio, produkujące energię. Właściciele klubów chcą w ten sposób funkcjonować i promować taki sposób spędzania wolnego czasu – dodaje Arkadiusz Paszun.

Potencjał rynku jest duży. Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej w 2016 roku wynika, że dwie trzecie Polaków (67%) uważa, że swoimi działaniami może przyczynić się do poprawy stanu środowiska w swojej miejscowości.
– Gdyby 2000 klubów w Polsce zamieniło 40-50 tysięcy urządzeń kardio na urządzenia ECO POWR™, dzienna ilość energii wytworzona we wszystkich klubach mogłaby wynieść tyle, ile produkuje duża elektrownia i dużo więcej niż aktualnie produkują wszystkie elektrownie w Polsce, bazujące na źródłach odnawialnych – informuje prezes IMG.

 

O spółce:

 

IMG S.A. to lider rynku wśród dostawców kompleksowego wyposażenia dla największych sieci klubów fitness w Polsce. Producent akcesoriów, urządzeń fitnessowych oraz odzieży sportowej marki Gipara Fitness. Współpracuje m. in. z Calypso Fitness, Fitness Academy, Platinium Fitness, Smart Gym, Fabryka Formy, Saturn Fitness, Total fitness, Zdrofit, Jatomi, Fit Forma. Wyłączny dystrybutor renomowanej marki SportsArt w kraju. Firma istnieje od ponad 22 lat.

 

 

Kontakt:

Tomasz Muchalski, t.muchalski@strictminds.com, tel. +48 504 212 463

Patrycja Syska-Janas, p.syska-janas@strictminds.com, tel. +48 519 173 747