Prev post Next post
Press Room / 30 czerwca, 2014

Tradycja i nowoczesność na NewConnect

Boruta – Zachem zadebiutuje 2 lipca

Boruta – Zachem SA, bydgoska spółka chemiczna o 120 letniej tradycji, zadebiutuje w najbliższą środę na
NewConnect. Głównym obszarem działalności w którym firma zamierza się specjalizować jest produkcja biosurfaktantów. Zdaniem specjalistów wartość tego rynku wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat do 30 mld USD, a polska spółka zamierza stać się na nim rozpoznawalnym i liczącym się graczem.

W 2014 roku Boruta-Zachem SA obchodzi jubileusz 120 lat swojej działalności. Dotychczas spółka specjalizowała się w produkcji barwników i pigmentów, ale od dłuższego czasu ulepsza również produkcje biosurfaktatntów oraz szybko rozwija działalność badawczo rozwojową w zakresie innowacyjnych rozwiązań chemicznych do prac nad nowymi produktami. – Dla nas debiut na giełdzie ma podwójne znaczenie. Poprzez upublicznienie chcemy podkreślić naszą transparentność i dbałość o najwyższe standardy oraz pozyskać dodatkowe możliwości finansowania. Obydwa te aspekty są istotne ze względu na nowatorskie przedsięwzięcia jakie realizujemy. Status spółki publicznej ma też znaczenie w relacjach z naszymi dotychczasowymi klientami. – mówi Wiesław Sażała, prezes Boruta-Zachem SA

Barwniki i pigmenty produkowane przez Boruta-Zachem SA wykorzystywane są m.in. w przemyśle włókienniczym, chemicznym i papierniczym. Z kolei biosurfaktanty to środki powierzchniowe czynne do zastosowania m.in. w kosmetykach, środkach czystości, żywności czy lekach. Jednym z widocznych efektów ich działania jest wytwarzanie się piany. W odróżnieniu od powszechnie dostępnych surfaktantów pochodzenia chemicznego – biosurfaktanty Boruty-Zachem będą naturalne oraz hypoalergiczne. Spółka ma własną, wyjątkową na skalę światową, opatentowaną technologię wytwarzania surfaktantów z biomasy rzepakowej. – Nasze projekty są innowacyjne w skali światowej. Niedawno otrzymaliśmy blisko 20 mln zł dotacji z Unii Europejskiej z POIG 4.4. na produkcję ekologicznej chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów oraz ponad 1 mln zł na wdrożenie systemu B2B w celu usprawnienia współpracy spółki Boruta-Zachem z partnerami z projektu POIG 8.2. – dodaje Wiesław Sażała, prezes Boruta-Zachem SA.

Boruta – Zachem SA nie przeprowadzała prywatnej emisji akcji. Do obrotu rynku NewConnect trafi 139 575 150 akcji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 0,10 zł każda. Łączna wartość nominalna akcji zwykłych na okaziciela serii A wynosi 13.957.515,00 zł.

Historia spółki sięga 1894 roku kiedy powstała pierwsza fabryka barwników Boruta w Zgierzu. W obecnych strukturach spółka działa od 2009 roku. Doszło wówczas do połączenia dwóch największych w Polsce firm wytwarzających pigmenty i barwniki: Boruty Kolor z Zachemem Barwniki. Boruta‑Zachem SA posiada zakłady produkcyjne w Bydgoszczy i Zgierzu.

Kontakt dla mediów:
email: j.basinska@baddog.pl, telefon: 518 734 141